Jeśli zdecydowaliśmy się na auto z instalacją LPG, możemy żywić przekonanie, że takie maszyny wcale nie zużywają benzyny. W praktyce jednak montaż gazu wcale nie wyklucza tego, że możemy zauważać obniżający się wskaźnik poziomu paliwa. Z czego to wynika?

 

Instalacja gazowa a zużywanie benzyny

Montaż instalacji gazowej kusi wielu kierowców. Przede wszystkim LPG jest tańszą alternatywą benzyny. Wielu specjalistów podkreśla też, że jazda samochodem zasilanym gazem jest wydajniejsza i bardziej ekonomiczna. Kierowcy ze zdziwieniem mogą odnotować fakt, że mimo instalacji LPG, ich maszyna dalej zużywa benzynę. Warto zdawać sobie sprawę, że taka sytuacja wynika często po prostu z błędnego wskazania wskaźnika. Dlaczego tak się dzieje? Źródła błędu należy upatrywać w problemach:

  • z elektroniką;
  • z czujnikami w samochodzie.

Przeważnie podczas montażu gazu specjaliści dbają o to, żeby tak sytuacja się nie pojawiała. Istnieją rozwiązania, które są w stanie zapobiec takim przypadkom, ale zdarza się, że pracownicy warsztatu o tym zapominają i nawet nie wspominają klientom, że wskaźnik może pokazać mylące dla nich wartości.

Co zrobić, żeby wskaźnik działał prawidłowo?

Taki problem często można zażegnać w łatwy sposób. Profesjonalne zakłady oferujące serwis LPG oraz montaż gazu dysponują narzędziami, które są w stanie nieco przechytrzyć czujniki auta. W tym celu należy wykorzystać specjalistyczne programy i sterowniki.

 

Czy to zawsze kwestia błędu wskaźnika?

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że właściwie każde auto, w którym gaz wykorzystywany jest jako paliwo bazowe, ma pewien zapas benzyny. Jest ona pobierana np. podczas rozruchu samochodu. Ten proces wcale nie wynika z błędów podczas montażu gazu czy z nieprawidłowo przeprowadzonego serwisu LPG. Naturalne zużycie benzyny i traktowanie jej jako alternatywnego, w stosunku do gazu, paliwa, pełni funkcję ochronną. W praktyce oznacza to, że pobieranie benzyny w tym przypadku zapewnia właściwe działanie poszczególnych elementów instalacji gazowej. Proces chroni je przed uszkodzeniem, do którego mogłoby dojść, gdyby przełączenie na LPG zaszło zbyt szybko i drastycznie. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, związane z działaniem naszej instalacji LPG, warto skonsultować się z fachowcami, specjalizującymi się w instalacjach gazowych.