Właściwe przeprowadzenie chiptuningu sprawia, że oprogramowanie silnika działa w optymalny sposób. To z kolei zwiększa sprawność i moc maszyny. Na czym dokładnie polega ten proces i jakie jeszcze korzyści są z nim związane?

 

Co należy wiedzieć o chiptuningu?

Chiptuning to prosty sposób na zwiększenie dynamiki samochodu. Takie czynności, jeśli wykonane są przez specjalistów, nie zajmują dużo czasu. W dodatku od razu po wprowadzonych zmianach użytkownik lub użytkowniczka pojazdu może cieszyć się podniesionym momentem obrotowym maszyny.

Usługą powinien zajmować się specjalista, który ma doskonałą wiedzę na temat elektroniki samochodu. Zmienianie parametrów silnika polega na przeprowadzeniu konkretnych zmian w oprogramowaniu komputera, odpowiedzialnego za sterowanie pracą silnika (ECU). Jednocześnie nie jest wymagane ingerowanie w konstrukcję urządzenia. W efekcie zmiana zachodzi bezproblemowo, bez zbędnych komplikacji, a jej efekty można łatwo przewidzieć.

 

samochód z otwartą maską

Dla kogo przeznaczone jest elektroniczne podnoszenie mocy silnika pojazdu?

Modyfikacje, polegające na przeprogramowaniu sterownika silnika, to usługa przeznaczona dla osób, którym zależy na:

  • atrakcyjniejszych parametrach, wpływających na osiągi maszyny;
  • możliwości wprowadzenia dodatkowych zmian, zależnych od preferencji osoby kierującej pojazdem.

Warto zdawać sobie sprawę, że chiptuning można wykonać zarówno w autach osobowych, jak i w pojazdach dostawczych.

 

Dlaczego zwiększenie mocy pojazdu jest w ogóle możliwe?

Dla osób niewtajemniczonych w działanie takiego oprogramowania, podniesienie sprawności silnika może wydawać się czymś niezrozumiałym. Skąd bowiem dodatkowa moc, drzemiąca w maszynie?

Jeśli chodzi o wytrzymałość silnika, to w większości maszyn spotkamy się z tzw. zapasem. Wynika on z faktu, że producentom aut dużo łatwiej jest pozostawić taki zapas wytrzymałościowy, niż poświęcać czas na dostrajanie każdej maszyny z osobna. Taką praktykę osoby kierujące pojazdami mogą wykorzystać na swoją korzyść właśnie za pośrednictwem usługi chiptuningu.

 

Komu zlecić wykonanie usługi?

Profesjonalne przedsiębiorstwa, wykonujące usługę chiptuningu, są w stanie obsłużyć różnorodne marki samochodów. Przeprogramowanie sterownika silnika to zagadnienie, w którym większość kierowców i kierowczyń zbyt dobrze się nie orientuje. Eksperci powinni więc służyć wyczerpującą informacją i w przystępny sposób wyjaśnić osobie, na czym polegać będą przeprowadzone prace, oraz jakich efektów można się spodziewać.