Kierowca, za każdym razem, gdy konieczna jest wymiana któregokolwiek z podzespołów auta, staje przed ciężkim wyborem. Wybrać rozwiązanie tańsze czy droższe? Czy cena zawsze oznacza lepszą jakość? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, co warto wiedzieć, kupując świece do silników z LPG.

 

Czym świece do silników z instalacją LPG różnią się od zwykłych świec?

Świece, które są specjalnie przeznaczone do silników z instalacją LPG, doceniane są przez wielu mechaników, chociaż jeszcze jakiś czas temu, takie rozwiązania uważało się raczej za popularne, acz niefunkcjonalne produkty. W rzeczywistości jednak takie świece pozwalają na szybszy zapłon; dodatkowo ich użycie wiąże się z mniejszych oporem elektrycznym. Jak to możliwe? Czy to wynik nowoczesnej konstrukcji, opartej na innowacyjnych technologiach? Przyczyna jest zdecydowanie bardziej prozaiczna. W świecach przeznaczonych do silników LPG używa się po prostu nieco innych materiałów. Przeważnie w takich produktach spotkamy się z platyną, czasem również z irydem. Materiał z kolei wiąże się z tym, jak wygląda konstrukcja świecy. Ze względu na to, że te surowce mają niższe temperatury topnienia, można w nich zastosować cieńsze elektrody niż te wykorzystywane w standardowych świecach do silników.

Świeca do silnika z instalacją LPG

Dlaczego to takie ważne, żeby wybrać dobre świece do silników?

Kierowcy, którzy dysponują autami z instalacją LPG, powinni zdawać sobie sprawę z tego, że świece zapłonowe do silników działają w nieco bardziej wymagających warunkach niż ich standardowi kuzyni. Przede wszystkim:

  • w przypadku zapłonu benzyny mamy do czynienia z niższą temperaturą niż przy zapłonie gazu;
  • z wyższą temperaturą spalania wiąże się też proces odparowania gazu; benzyna natomiast odparowuje w cylindrze, co sprzyja jego schłodzeniu.

Każdy kierowca musi samodzielnie podjąć decyzję, czy w swoim aucie z instalacją LPG chce zainstalować świece konkretnie przeznaczone do LPG, czy standardowe rozwiązania. Warsztaty polecające ten drugi wariant podkreślają, że jedyne, o czym trzeba pamiętać, stosując typowe świece, to nieco częstsza wymiana.

Ważnym czynnikiem przy wyborze będzie na pewno kwestia kosztów. Za świece do LPG zapłacimy zdecydowanie więcej. Osoby, dla których cena jest ważnym faktorem, chętniej wybiorą więc tradycyjne modele. Jeśli jednak jesteśmy skłonni wydać na świece nieco więcej, warto rozważyć kupno modelu dedykowanego instalacjom gazowym. Należy jednak pamiętać, że wśród takich opcji spotkamy się ze sporą różnorodnością. Aby zapewnić pojazdowi sprawie działanie, dobrym pomysłem będzie zawęzić swój wybór do propozycji oferowanych przez renomowanych producentów.

 

Zobacz także inne nasze usługi: